Zašto je neophodno redovno čistiti organizam?
Naše tijelo se konstantno obnavlja. Svakog dana, tijelo stvori 30.000 000 000 novih ćelija, ali da bi održalo ravnotežu potrebno mu je da uništi isti broj starih ćelija.
Sav ćelijski otpad preuzima limfni sistem koji je u stanju da ga izbaci samo ako mu se stvore određeni uslovi i ako mu je obezbijeđeno dovoljno vode. Međutim, ako je tijelo oslabljeno uslijed loše hrane, prejedanja, nedovoljnog odmora, stresa i uzimanja stimulansa koji za posljedicu imaju dehidraciju organizma, toksini neće moći biti izbačeni iz tijela.
Iz ovoga možemo zaključiti da regulacija ishrane i ostalih životnih navika uz konzumaciju vode predstavlja bazu detoksikacije koju organizam sam obavlja na svakodnevnom nivou. Naš zadatak je samo da mu olakšamo posao. Krenućemo od osnovnog pravila, a to je unošenje dovoljne količine vode. Topla voda sa dodatkom limunovog soka Ili vruća jonizirana voda imaju najbolji pročišćavajući efekat.
Ovdje ćemo pomenuti neke od jednostavnih detoks metoda koje možete prilagoditi svojim trenutnim potrebama, tipu tijela i trenutnoj sezoni.
Pijenje jonizirane vode
Ova vodu koju možete sami napraviti je odličan čistač svih tjelesnih tkiva. Pored toga što detoksicira, jonizirana podiže imunitet, pospješuje cirkulaciju i probavu, te balansira funkciju žuči. Dobija se tako što pustimo vodu da kuha 10-15 minuta pri čemu ona postaje zasićena negativnim jonima oksigena. Treba je držati u termos boci i piti u malim gutljajima tokom cijelog dana (otprilike svakih pola sata). Voda će ostati jonizirana narednih 12 sati ili sve dok je vruća.
Pijući je u regularnim razmacima, tjelesna tkiva se sistematično čiste uz oslobađanje pozitivnih jona koji nastaju uslijed toksičnosti i pojačane kiselosti organizma. Negativni joni iz vode neutraliziraju pozitivne i novonastali spoj se lako izbacuje iz organizma. U početku će jezik biti bijel ili žut što je pokazatelj da se tijelo oslobađa toksina.
Ovom metodom se također može izgubiti na tjelesnoj težini bez neželjenih nuspojava. Možete piti ovu vodu svaki put kad osjetite pad energije ili se želite osloboditi viška sluzi u organizmu. Djelotvorna je kod hroničnih bolesti poput astme, artritisa, kolitisa, sinusitisa, srčanih oboljenja, migrena i slično.
Mućkanje ulja u ustima
Ovo je jako jednostavna metoda odstranjivanja otpadnih tvari iz tijela. Sve što treba uraditi je u ustima mućkati kašiku suncokretovog, susamovog ili bilo kojeg hladno cijeđenog ulja 15-tak minuta svakog jutra nakon ustajanja.
Pošto ulje izvlači toksine iz tijela, ne smijemo ga progutati. Ako se stvori previše pljuvačke, jedan dio se može ispljunuti prije završetka mućkanja.
Nakon 15 minuta sadržaj ispljunuti, isprati usta toplom vodom, ostrugati jezik i oprati zube.
Tajna ove detoks metode je da u periodu mućkanja od 15 minuta šest litara krvi proteče kroz pljuvačne žlijezde omogućavajući organizmu da se oslobodi štetnih tvari.
Intermitentni (isprekidani) post - autofagija
U zadnje vrijeme se često pominje intermitentni post (IF) za koji su naučno potvrđene brojne dobrobiti po zdravlje općenito. Ova vrsta posta gdje se ništa osim vode ne unosi u organizam 16 sati, a zatim pojedu 2 obroka u roku od 8 sati poznat je još pod nazivom autofagija. Izumio ga je nobelovac Japanac Yoshinori Ohsumi.
U toku gladovanja od preporučenih 14-16 sati, aktivnost probavnog sistema se svodi na minimum pri čemu se rasterećuje imuni sistem. Organizam koji ne dobija hranu počinje da traži rezerve, razgrađuje mikroorganizme, patogene bakterije i čisti krvne sudove od masnih naslaga i malignih ćelija. Ovdje se radi o procesu obnove organizma na ćelijskom nivou.
Autofagija u prevodu sa grčkog znači “jede samog sebe”. Tijelu je potrebno najmanje 12 sati da potroši rezerve glikogena i da uđe u ketozu tj. da počne koristiti masti iz jetre i okolnih organa koje zatim pretvara u energiju. Taj proces ketoze je neophodan da bi se pokrenula autofagija.
Ohsumi je dokazao da je to selektivan proces u kojem organizam uništava isključivo ćelije sa greškom u DNK.
Preporučeno je popiti vodu ujutro, pojesti doručak, a zatim ručak npr. oko 16h i nakon toga ništa ne jesti do sljedećeg doručka. Važno je da u svakom obroku unesemo raznovrsne namirnice poput žitarica, mahunarki i povrća te da vodimo računa o 6 okusa da bi zadovoljili organizam koji poslije neće tražiti hranu.
Period posta se može pomjeriti ako nam nije praktično da jedemo ručak tako rano ili ako ne želimo doručkovati odmah nakon ustajanja, ali važno je da zadnji obrok bude oko 18h. Za vrijeme posta može se konzumirati samo voda.
Ova vrsta posta je idealna kao režim ishrane i može se redovno primjenjivati ako se uskladi sa individualnom konstitucijom. Zemljani tipovi je mogu uvesti kao redovnu ishranu (njima doručak nije neophodan pa ujutro mogu pojesti neko voće ili voćni smoothie).
Ajurvedski lagani detox
Ajurveda veliku pažnju posvećuje otklanjanju ame ili ljepljive toksične tvari koja se stvara prejedanjem, pogrešnim prehrambenim navikama i konzumiranjem hrane koja je neekološka, prerađena ili genetski modifikovana. Tu još spada pržena i masna hranu, deserti od rafinisanog šećera i peciva koja sadrže kvasac.
Hrana koja reducira amu treba biti lako svarljiva poput supa, bezglutenskih žitarica (kinoe, amaranta, riže) i organskog povrća kuhanog sa začinima. Naglasak je ponovo na 6 okusa koji trebaju biti zastupljeni u obrocima.
Za doručak je dobro jesti potopljene ili kuhane suhe šljive ili smokve sa kuhanom jabukom i cimetom.
Najbolji izbor jela za ručak je Kičari. To je jednostavno jelo koje balansira sve elemente u tijelu i pročišćava probavni sistem. Sastoji od bijele Basmati riže, Mungo graha, žute ili crvene leće, povrća i začina. Idealan je za čišćenje organizma, ali ga možete često kuhati za ručak jer se radi o izuzetno ukusnom, hranjivom i balansiranom obroku koje organizmu obezbjeđuje sve što mu je potrebno. Možete mijenjati povrće, a rižu ponekad zamijenite kinoom ili nekom drugom žitaricom, dodajte salatu i imatećete savršen ručak gotov za pola sata! Može poslužiti kao doručak ili večera, a idealan je i za bebe zbog svoje hranjivosti i lakoće varenja. Za Kičari se u Indiji kaže da je to jelo za bogataša i za siromaha .
Može se jesti nekoliko dana u vidu monoposta da bi se odmorio probavni sistem, ali je preporučljivo da ovo jelo postane dio naše regularne ishrane.
Ako ga uvedemo u jelovnik bar dva puta sedmično uz eliminaciju mesa i druge teške hrane te uz svakodnevno pijenje tople vode i Trifale (triphale), održaćemo svoj organizam u ravnoteži.
Triphala je savršena ajurvedska biljna formula koja se sastoji od sušenih plodova tri biljke koji čiste crijeva, jačaju i dubinski obnavljaju cijeli organizam. Uzima se u obliku praha ili tableta svako veče sa toplom vodom.
Jednom do dvaputa godišnje se može napraviti ciljani detoks program, a savršeno vrijeme za to su rano proljeće i jesen. Najbolji način čišćenja za zračne tipove je tri do pet dana jesti isključivo kičari. Vatreni tipovi mogu par dana biti na zelenim sokovima od voća i zelenog lisnatog povrća. Jedino vodeni tipovi mogu biti nekoliko dana na postu, a da im to ne šteti zdravlju.
Recept za Kičari
100 ml crvene ili žute leće
200 ml Basmati riže
3 kašike ulja (npr.kokosovog) ili gija
2 male kašikice sjemenki kumina
2 kašike sitno sjeckanog đumbira
1 mala kašikica kurkume
1 mala kašikica hinga ili asafetide (koristi se kao zamjena za luk, nije neophodno)
1 veća mrkva isjeckana na kockice
1 mala glavica karfiola ili brokula (oko 350g) izrezanih na cvjetove
Oko 2 l vode
2 male kašikice soli
3 kašike sjeckanog peršuna i vlasca
Leću kuhati odvojeno oko 15-20 minuta dok se ne počne raspadati.
Kratko propržiti sjemenke kumina, đumbir i ostale začine, dodati povrće i malo izdinstati, dodati rižu i skoro kuhanu leću i sve zajedno kuhati dvadesetak minuta na laganoj vatri. Dodavati vode po potrebi ako se jelo isuši tokom kuhanja, a so, vlasac i sjeckani peršun dodati na kraju.
Kad je Kičari gotov, može se dodati malo gija. Servirati ga toplog sa nekom zelenom salatom i limunom.
Proljetni detox
Svakog proljeća je preporučeno očistiti organizam jer se toksini nagomilaju tokom zime zbog smanjenog kretanja, boravka u zatvorenim prostorijama i većom količinom masne hrane koja je tijelu potrebna u hladnoj sezoni da bi se zagrijalo.
Proljetno čišćenje je neophodno da bi se obnovila energija i podigao imunitet, a tijelo u proljeće prirodno osjeća potrebu da se pokrene i oslobodi viška kilograma.
Najbolje je uvesti promjene u ishranu u periodu od 3-4 sedmice kad treba piti veće količine vode i zdravih biljnih čajeva (maslačak, kopriva, matcha), uz naglasak na hranu i začine gorkog okusa što pomaže čišćenju prvenstveno jetre koja se aktivira u proljeće.
Detoks namirnice koje trebamo uvrstiti u ishranu su alge poput klorele i spiruline koje sadrže veliki broj minerala i vitamina, a uz to vežu toksine i izbacuju ih iz tijela. Pored njih trebamo koristiti klice, šparoge, cveklu i samoniklo bilje.
Vatreni i zemljani tipovi trebaju jesti što više sirovog zelenog povrća poput kelja, rukole, zelene salate i mladog luka, dok se zračnim tipovima preporučuje kuhano zeleno lisnato povrće uz manje količine salate.
Meso bi trebalo potpuno izbaciti (riba i piletina mogu u malim količinama) kao i mlijeko (fermentirane mliječne proizvode poput kefira možemo uzeti ponekad), a poželjno je ograničiti slatko (koristiti samo prirodne zaslađivače) te izbjegavati glutenske namirnice da bi olakšali posao našoj jetri.
Ne smijemo zaboraviti fizičke aktivnosti, izlaganje suncu i boravak u prirodi koji su nezaobilazni faktori svih procesa čišćenja organizma.
Mjesečeva dijeta
Jedna od poznatih metoda kojom možemo održavati organizam čistim je post na mjesečeve mijene od kojih je najznačajniji dan mladog mjeseca jer se tad organizam najlakše oslobađa toksičnog otpada.
Ako želite pratiti mjesečevu dijetu, pronađite tačno vrijeme kad mjesec ulazi u svaku od te četiri faze i pokušajte da u periodu od 24 sata konzumirate samo čajeve i vodu.
Ako ne možete postiti tako dugo, probajte sa tečnom hranom poput povrtnih smutija ili laganih obroka u vidu supa. Zemljanim tipovima post ne predstavlja veliki problem zbog usporenog metabolizma i zato bi oni trebali postiti jednom sedmično konzumirajući samo vodu i čajeve. Za njih se posebno preporučuje post na pun mjesec jer u tom periodu tijelo zadržava vodu koju je inače teško izbaciti iz tijela ako ne pazimo šta unosimo u organizam na taj dan.
Prejedanje ili konzumiranje teško svarljive hrane na dan punog mjeseca dovodi do tromosti i viška zemljanog elementa u tijelu u vidu pojačane sluzi, otežanog varenja, problema sa sinusima i slično.
Za sve one koji žele smršati na zdrav način, mjesečeva dijeta je idealan izbor. Tijelo može u toku jednodnevnog posta izgubiti 2-3 kg. Nakon posta može se jesti nešto lako svarljivo poput kičarija sa manjom količinom soli ili kinoe sa povrćem.
Ako nam se ova vrsta posta čini prezahtjevnom i ako ne odgovara našem tjelesnom tipu, možemo pokušati sa intermitentnim postom koji traži kraći period gladovanja.
* Za detaljniji program čišćenja organizma uz dijetalni plan prema konstituciji možete nam se obratiti.
Copyright © 2024 Sapiens.ba | All Rights Reserved | Design: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.